Sakrament Chrztu:

1. Rodzice po urodzeniu dziecka powinni zgłosić je do chrztu jak najszybciej w parafii zamieszkania rodziców.
  2. Rodzice przynoszą Akt Urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego.
  3. Rodzice powinni okazać dokument zawarcia ślubu kościelnego.
  4. Rodzice dostarczają zaświadczenie, że chrzestni są osobami wierzącymi i praktykującymi – dotyczy to osób mieszkających poza parafią chrztu dziecka.
  5. Chrztu w nagłych przypadkach (poważna choroba dziecka, a w przypadku zagrożenia życia) udziela się natychmiast.
  6. Rodzice chrzestni mieszkający poza parafią, dostarczają od swego księdza proboszcza zaświadczenie o tym, że są katolikami wierzącymi i praktykującymi.
  7. Rodzice, chrzestni, najbliższa rodzina – powinni w intencji dziecka ochrzczonego przyjąć Komunię świętą podczas mszy świętej
  8. Do chrztu potrzebna jest biała szata oraz świeca chrzcielna.

Świadkiem chrztu zgodnie z Prawem Kanonicznym:

1. Nie mogą być osoby niewierzące.
  2. Nie mogą być osoby niepraktykujące wiary katolickiej.
  3. Nie mogą być osoby niebierzmowane.
  4. Nie mogą być osoby żyjące w konkubinacie, np. żyjące w związku cywilnym lub tzw. partnerskim.
  5. Nie mogą być osoby innych religii.