Liturgiczna Służba Ołtarza

Instytucja ministranta sięga swoją historią tak daleko, jak sama Msza św. Otóż, już w Wieczerniku m.in. sam Piotr i Jan pełnili posługę ministranta. Tak, gdyż to właśnie im zlecił Pan Jezus przygotowanie Uczty Paschalnej. Czytając Ewangelię, natrafimy też na „pierwszego” ministranta, którym jest chłopiec mający pięć chlebów i dwie ryby. Wtedy to dzięki temu chłopcu, Pan Jezus dokonał cudu rozmnożenia i nakarmił rzesze Ludu. W powstającym później Kościele Apostołowie wybierają siedmiu pomocników, których nazwali Diakonami (sługami). Rozrastanie się wspólnot chrześcijańskich wymusiło sytuację, by powoływać pomocników do sprawowania różnych posług i zadań. Od tego czasu zawsze w liturgii, obok Biskupa czy Prezbitera widzimy osoby pełniące różne funkcje liturgiczne.

Pierwszą wzmiankę o stałej posłudze ministranta znajdziemy w Encyklice Piusa XII „Mediator Dei” z 1947r. Czytamy tam tak: „..należy wybrać porządnych chłopców…którzy z własnej woli będą służyli do Mszy św. prawidłowo, pięknie i gorliwie”.

Zbiórki dla ministrantów odbywają się w każdą sobotę o godz. 9.00 w kościele. Zapraszamy również wszystkich chłopców chcących wstąpić w nasze szeregi. Pan Bóg na Ciebie liczy 🙂

ANIMATORZY LEKTORZY MINISTRANCI KANDYDACI

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
  godz. 7.00 + 5 pkt.
Wasztyl Piotr Luranc Antoni Szyszka Wiktor Borkowski Karol Babrała Max
Durańczyk Wojciech Durańczyk Wojciech Zięciak Wojciech Luranc Kamil Jekiełek Jakub Szypuła Kacper
 Nycz Michał Zięciak Wojciech Matlak Rafał Saroski Mateusz Szypuła Kacper Grabowski Dominik
Talik Oliwier Luranc Antoni Spisak Szymon Wasztyl Piotr Jedliński Fabian Jedliński Fabian
 Spisak Szymon
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
  godz. 17.30 + 5 pkt.
Borkowski Karol Zięciak Antoni Zięciak Karol Babrała Max Domasik Piotr
Służy grupa
z niedzieli,
która ma na godz. 7.00
Jekiełek Jakub Luranc Kamil Saroski Mateusz Ryś Kacper Grabowski Dominik
Żondlak Filip  Kańtor Miłosz Szyszka Wiktor Nycz Michał Żondlak Filip
 Luranc Antoni  Grabowski Dominik Kańtor Miłosz Ogorzałek Max Ogorzałek Max
 Garwacki Oliwier  Grabowski Dominik  Garwacki Oliwier
Talik Oliwier

Wskazania dla Liturgicznej Służby Ołtarza

1. Pełniący posługę przychodzą do kościoła przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten przeznaczamy na modlitwę, na duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz na ubranie się, przygotowanie potrzebnych rzeczy, pomoc w ubraniu celebransa.
  2. Przychodząc do kościoła udają się najpierw przed tabernakulum, aby oddać pokłon Chrystusowi. Powinni więc wchodzić głównym wejściem do kościoła. Jeżeli ktoś wchodzi przez zakrystię, to nie przyklęka w kąciku, lecz udaję się przed ołtarz, gdzie jest obecny Gospodarz tego domu.
  3. Udział służby liturgicznej we Mszy św. nie może ograniczyć się do wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma ich prowadzić do pełniejszego włączania się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich „świadomie i owocnie”.
  4. Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi. Należy więc podkreślać przekazywana treść, a nie samego siebie.
  5. Swoje czynności wykonują we właściwym czasie, bez pośpiechu, nigdy przed zakończeniem czynności poprzedzającej.
  6. Do Komunii św. przystępują pierwsi przed pozostałymi wiernymi.
  7. Swoją postawą i zachowaniem się dają wiernym przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.