Apel Biskupa Bielsko-Żywieckiego o oddawanie osocza dla chorych na COVID-19

Drodzy Diecezjanie,

Lekarze oddziałów zakaźnych szpitali naszej diecezji, dzięki których ofiarnej pracy udało się powrócić do zdrowia wielu naszym krewnym i bliskim, proszą o przekazanie gorącego apelu do wszystkich, którzy przeszli zwycięsko walkę z koronawirusem: Wasze osocze zawiera przeciwciała pomocne w leczeniu chorych na COVID-19 z ciężkimi objawami.

W celu oddania osocza osoby w wieku od 18 do 60 lat (wielokrotni dawcy krwi do 65 lat), które zostały wyleczone z COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 proszone są o zgłaszanie się w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Bielsku-Białej przy ul. Wyspiańskiego 21 (na terenie Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II). Jest możliwość wejścia od ul. Grunwaldzkiej, naprzeciwko Tesco.

Wcześniej należy ustalić, czy spełnia się wszystkie konieczne warunki – numery telefonów: 33 812 21 90, 33 822 18 39

Przez taki adwentowy czyn miłości można najpiękniej wyrazić wdzięczność Bogu za odzyskane zdrowie i wspomóc leczenie, a może nawet uratować życie naszych chorych sióstr i braci.

† Roman PINDEL
Biskup Bielsko-Żywiecki

Biskup Bielsko-Żywiecki udziela aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla wszystkich wiernych Diecezji i przebywających na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej poprzez środki masowego przekazu oraz wspólną modlitwę w rodzinach. W sposób szczególny o skorzystanie z dyspensy prosimy osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko;
Zachęcamy, w miarę możliwości, do uczestniczenia we Mszy świętej w tygodniu, zachowując wszystkie zalecenia sanitarne;

Do kościoła wchodzimy i przebywamy w nim z zasłoniętymi ustami i nosem (maseczka).
W kościele zachowujemy bezpieczną odległość.
Przypominamy o obowiązku dezynfekcji rąk
Zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę. (jeżeli Komunii świętej udziela jeden ksiądz najpierw udziela na rękę, później do ust)

W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej.
Ludzi młodych, zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie, prosimy o bezpieczną pomoc osobom starszym i potrzebującym. Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać pociechę i nadzieję.
Niech udział w Eucharystii, spowiedź, adoracja, modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły.