PIELGRZYMKA DO GRUZJI – 10 dni

Print Friendly

TBILISI – KACHETIA – BODBE – SIGHNAGHI – GURDŻAANI – MCCHETA – ANANURI – GUDAURI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – KAUKAZ – STEPANTSMINDA/KAZBEGI – SNO – GORI – UPLISCICHE – KUTAISI – BATUMI – BORDŻOMI

TERMIN: 26.05 – 04.06.2019 rok CENA 4590 ZŁ

Dzień 1: WYLOT Z KRAKOWA, TBILISI – niedziela 26.05.2019 r.

Zbiórka na lotnisku w Krakowie Balicach o godz. 14.00. Spotkanie z pilotem. Wylot do Warszawy godz. 16.20, a następnie do Tbilisi o godz. 22.25. Przylot do stolicy Gruzji o godz. 04.05 (czas lokalny +2h).

DZIEŃ 2: TBILISI

Nocny transfer do hotelu w Tbilisi. Wczesne zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek w pokojach, późne śniadanie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Tbilisi, stolicy i największego miasta Gruzji. Miasto zajmuje powierzchnię 372 km kw. i liczy ok miliona mieszkańców. Powstało w V wieku naszej ery za panowania Wachtang Gorgasali, gruzińskiego króla Kartli (Iberia). Zobaczymy cerkiew i most Metechi, dalej udamy się do dzielnicy łaźni tureckich, zobaczymy górującą nad miastem starożytną twierdzę Narikala, do której wjedziemy kolejką linową. Następnie nawiedzimy katedrę Sioni z oryginałem krzyża św. Nino i relikwiami apostoła św. Tomasza. Dzień zakończymy Mszą Świętą na starówce i przejażdżką autokarem wzdłuż Alei Rustawelego – reprezentacyjnym bulwarze stolicy z historyczną XIX w. zabudową, jednocześnie najdłuższą ulicą w Tbilisi rozciągającą się pomiędzy placem Wolności, a placem Rewolucji Róż. Znajduje się przy niej m.in. stary parlament, Muzeum Narodowe, jak również liczne galerie, teatry i kawiarnie. W tym dniu nawiedzimy również główną katedrę gruzińską – Sobór Trójcy Świętej, znaną jako „Budowla Tysiąclecia” i będącą największą prawosławną katedrą w Gruzji oraz na całym Kaukazie, mierząca prawie 100 metrów wysokości. Wieczorem przejedziemy na powitalną obiadokolację do restauracji ze słynnymi tańcami gruzińskim. Powrót na nocleg do hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 3: KACHETIA – BODBE, SIGHNAGHI, GURDŻAANI

Po śniadaniu przejedziemy do regionu Kachetia – do klasztoru w Bodbe i cudownego źródełka, jednego z miejsc pielgrzymkowych Gruzinów, gdzie w lokalnym monastyrze pochowane są relikwie św. Nino, patronki Gruzji. Następnie przejedziemy na zwiedzanie miejscowości Sighnaghi – jednego z głównych miast w regionie Kachetia słynącym z produkcji słynnych na cały świat wysokiej klasy win gruzińskich. Oprócz bogatych tradycji winiarskich w Sighnaghi na uwagę zasługuje malowniczo położona twierdza oraz mury miejskie uznawane za jedne z najbardziej solidnych systemów obronnych w Gruzji. Miasto znane jest ze swego przepięknego tarasowego położenia na zboczu góry, wąskich uliczek oraz okazałej twierdzy z 28 basztami. Otwiera się stąd niezapomniany widok na Dolinę Alazani. Następnie przejedziemy do Gurdżaani na obiad (wyjątkowo zamiast obiadokolacji) z daniami regionalnymi w miejscu z degustacją wina i czaczy (gruzińskiej wódki). Będzie również pokaz technologii wytwarzania wina oraz czurczcheli. Ten obiad (tzw. gruzińska supra) odbędzie się w towarzystwie Tamady wznoszącego toasty. Wieczorem powrócimy do stolicy Gruzji i chętnych zapraszamy na spacer po nocnym Tbilisi (czas wolny na zakup pamiątek itp.). Chętni za dodatkową niewielką opłatą będą mieli również możliwość zakosztowania relaksu w łaźniach tureckich. Późnym wieczorem powrót na nocleg do hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 4: MCCHETA, ANANURI, GUDAURI

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Następnie udamy się do kościoła św. Piotra i Pawła w Tbilisi, gdzie miejscowy polski ksiądz opowie nam jego historię. Po Mszy Św. przejedziemy do Mcchety, dawnej stolicy Gruzji i kolebki jej chrześcijaństwa, centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu zobaczymy wpisany na listę UNESCO – Monastyr Dżwari (VI w.) i katedrę Sweticchoweli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Dzięki temu Mcchetę nazywają Drugą Jerozolimą. Oprócz tego znajduje się tu płaszcz proroka Eliasza i stopa apostoła Andrzeja. Następnie dotrzemy do twierdzy Ananuri, która wznosi się lekko ponad brzegi rzeki Aragwi, na której stoi tama wodna dostarczająca ogromne ilości energii do zasilenia kraju. Twierdza znajduje się na początku Gruzińskiej Drogi Wojennej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Gruzji, gdzie można zakupić wiele lokalnych pamiątek. Wieczorem dotrzemy do Gudauri, czyli słynnego gruzińskiego kurortu narciarskiego leżącego w górach Kaukazu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 5: KAUKAZ, STEPANCMINDA/KAZBEGI, SNO, GUDAURI

Po śniadaniu wyruszymy Gruzińską Drogę Wojenną, która przecina grzbiet Kaukazu, łącząc Tbilisi z Rosją. Przez Przełęcz Krzyżową dojedziemy do Stapancmindy (dawniej Kazbegi) i wioski Gergeti, w której znajduje się prawosławny klasztor Cminda Sameba (Świętej Trójcy), powszechnie określany jako „Gergeti“ (od nazwy wzgórza świątynnego, na którym stoi). W licznych wydawnictwach poświęconych Gruzji właśnie ta świątynia widnieje na okładce. Bez wątpienia kościół Gergeti i okoliczne góry tworzą jeden z kilku najwspanialszych widoków na Kaukazie. Klasztor stoi na wysokości 2170 m n.p.m., do którego dotrzemy samochodami terenowymi po niezwykle krętych drogach. To właśnie tu w przeszłości przechowywano krzyż św. Nino. Po wschodniej stronie klasztoru znajduje się głęboka kotlina, w której leży miasto Kazbegi, zaś po przeciwnej stronie góruje majestatyczny, drzemiący wulkan Mkinwarcweri, czyli Kazbek (5047 m n.p.m.). To jeden z

najwyższych i najpiękniejszych szczytów na Kaukazie. Dla Gruzinów Mkinwarcweri, to „Zamarznięty Szczyt”, lub „Lodowy Szczyt” i właśnie najokazalej prezentuje się z miejscowości Stepancminda. Następnie przejedziemy do doliny Sno. Właśnie stąd pochodzi Katalikos Patriarch Gruzji – Eliasz II. Przystanek i krótki spacer na zdjęcia w otoczeniu pięknych gór. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu w Gudauri.

DZIEŃ 6: UPLISCICHE, GORI, KUTAISI

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, następnie udamy się na zwiedzanie Uplisciche, skalnego miasta funkcjonującego już od niemal 3 tysięcy lat! Ten kompleks zabytków z czasów głębokiej starożytności znajduje się na skalistym brzegu rzeki Mtkwari, jest to największe miasto skalne na terenie Gruzji. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami. Po drodze postój w mieście Gori, które znane jest na całym świecie jako miejsce urodzin Stalina, w którym obecnie znajduje się jego muzeum, zobaczyć można również wagon, którym dyktator pojechał na konferencję do Poczdamu (wstęp dla chętnych za dodatkową opłatą ok. 7 usd/osoby). Następnie przejedziemy do Kutaisi – drugiego co do wielkości miasta Gruzji. Udamy się na Wzgórze Świątyni Bagrati (XI w), która odgrywała wielką rolę jako ośrodek zjednoczenia Gruzji w XI stuleciu. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Kutaisi, a następnie przejedziemy na obiadokolację do restauracji. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 7: KUTAISI, BATUMI

Po śniadaniu zatrzymamy się przy bazarku, gdzie zakupić można świeże warzywa i owoce, przyprawy gruzińskie oraz sery. Następnie przejedziemy na zwiedzanie barwnej Jaskini Prometeusza z niesamowitymi formami skalnymi, gdzie jest możliwość przepłynięcia łodzią (za dodatkową opłatą ok. 7 usd/osoby). Następnie udamy się w kierunku Batumi, które jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tamtejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tam można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny i inne różnorodne atrakcje – wszystko to czyni miasto pełnym życia i niepowtarzalnym. Znajduje się tam stara i nowa część miasta, promenada z Wieżą Alfabetu i rzeźbą „Ali i Nino”, plac i statua Medei nawiązująca do mitu o złotym runie, a także aleja im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Po Mszy Św. w kościele w Batumi zakwaterowanie w hotelu. Następnie obiadokolacja, a po niej dla chętnych spacer po nocnym Batumi. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 8: BATUMI – niedziela

Po śniadaniu Msza Św. a następnie zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Batumi, który położony jest nad samym brzegiem Morza Czarnego. Spacer pośród ponad 5 000 gatunków roślin zebranych na niemal wszystkich kontynentach pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku i słońca. Ścieżka dla zwiedzających wije się serpentynami, ale na zwiedzających czekają również dodatkowo płatne meleksy. Jest to jeden z największych i najbogatszych w różnorodne gatunki ogrodów botanicznych na świecie. Rośliny ułożone są strefami, jest przyroda czarnomorska, kaukaska, ale także sekcja Himalajów, rozbudowane ogrody japońskie i chińskie, a także herbaciany żywopłot. Po południu odpoczynek, plażowanie lub:

 dla chętnych wjazd kolejką gondolową „Argo”, z której roztaczają się piękne widoki na okolicę (ok. 7 usd/osoby w jedną stronę) lub

 dla chętnych wizyta w Delfinarium (ok. 9 usd/osoby), które oferuje wspaniałe pokazy z delfinami w roli głównej i niezapomniane chwile dla odwiedzających. To idealna atrakcja turystyczna dla miłośników bliskiego kontaktu z naturą. W delfinarium można obserwować życie delfinów oraz wielu gatunków ryb. Można uczestniczyć w karmieniu delfinów, a co najważniejsze za dodatkową opłatą można z nimi zanurkować i popływać w basenie.

Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 9: BORDŻOMI, TBILISI

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, następnie udamy się do Tbilisi. Po drodze odwiedzimy Bordżomi, czyli słynne gruzińskie uzdrowisko, gdzie skosztujemy wody mineralnej ze źródła w Parku Wód Mineralnych. Poczujemy się trochę jak kuracjusze w otoczeniu wysokogórskich krajobrazów. Wieczorem dotrzemy do hotelu w Tbilisi. Następnie udamy się na pożegnalną obiadokolację do restauracji, po której będzie krótki odpoczynek w hotelu.

DZIEŃ 10: POWRÓT DO KRAKOWA – środa 04.06.2019

Po północy wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Wylot z Tbilisi o godz. 04.55. Przylot do Warszawy o godz. 06.40. Wylot z Warszawy o godz. 10.40, przylot do Krakowa o godz. 11.35. Pożegnanie z pilotem i zakończenie pielgrzymki.

 

CENA ZAWIERA:

– przelot LOT-em na trasie: Kraków-Warszawa-Tbilisi-Warszawa-Kraków, bagaż rejestrowany, opłaty lotniskowe, paliwowe itp;

– 9 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2 osobowe z łazienkami);

– wyżywienie 2 x dziennie: 9 śniadań, 9 obiadokolacji (w hotelach i lokalnych restauracjach);

– transport turystycznym gruzińskim autokarem;

– ubezpieczenie KL 30 000 EUR, NNW 15 000 pln, choroby przewlekle i nowotworowe, bagaż 800 pln,;

– opiekę polskojęzycznego pilota na całej trasie pielgrzymki;

– opiekę polskojęzycznego przewodnika lokalnego na terenie Gruzji;

– rezerwację Mszy Świętych w szczególnych miejscach na trasie zwiedzania;

– podatek VAT.

CENA NIE ZAWIERA:

– biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, przewodnika lokalnego, słuchawek podczas zwiedzania, obowiązkowych napiwków dla przewodnika, kierowcy i tragarzy hotelowych, programów folklorystycznych podczas obiadokolacji, obecności Tamady, przejazdów autami terenowymi, obowiązkową opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (około 110 USD / osobę przy grupie 47 osób – kwota przekazywana pilotowi i rozliczana na koniec pielgrzymki z księdzem organizatorem grupy);

– napoi do obiadokolacji;

– dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej – 4,14% kwoty pielgrzymki płatne tylko w dniu zapisu;

– dopłaty do pokoju 1-osobowego (na życzenie klienta, po wcześniejszym potwierdzeniu dostępności miejsc, 250 usd);

– korzystania z łaźni tureckiej, wejścia do Muzeum Stalina (ok. 7 usd), rejsu łodzią w jaskini Prometeusza (ok. 7 usd), wjazdu kolejką Argo (ok. 7 usd) i delfinarium w Batumi (ok. 9 usd);

– transferu na lotnisko w Krakowie i z powrotem;

– dopłaty do zakwaterowania w hotelach 4*, dopłata do całości pielgrzymki ok. 600 zł/osoby;

– wydatków własnych i świadczeń niewymienionych w ofercie.

WAŻNE INFORMACJE:

  1. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów.
  2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany dokonane przez linie lotnicze LOT. W przypadku zmiany godzin przelotów Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie, zwłaszcza w pierwszym i ostatnim dniu.
  3. Prosimy o zabranie ważnego dokumentu tożsamości, może być dowód osobisty!!!
  4. Oferta skalkulowana dla grupy minimum 47 osób. Przy mniejszej liczbie osób cena będzie wyższa.
  5. Waluta w Gruzji: lari gruzińskie, podział: 1 lari = 100 tetri, kod waluty: GEL.

Kurs wymiany lari gruzińskiego 1 usd – 2,5 lari, 1 PLN – 0,70 lari.

WARUNKI PŁATNOŚCI:

Zaliczka 300 zł / osoby w dniu zapisu na pielgrzymkę;

2 rata 1000 zł / osoby do dnia 31.08.2018 r.

Dopłata do całości na miesiąc przed wylotem grupy.

BARDZO WAŻNE:

Przelot realizowany będzie przez linię lotniczą LOT. Cena przelotu uzależniona jest od wczesnej rezerwacji. Ceny przelotu mogą się zmieniać w zależności od terminu zakupu biletów. W momencie przedstawienia powyższej oferty żadne rezerwacje lotnicze nie zostały dokonane, bo nie ma jeszcze aktualnej siatki połączeń na koniec maja, początek czerwca przyszłego roku. W momencie wpłaty zaliczki do 30/06/2018 r. i podpisania umowy z organizatorem grupy cena pielgrzymki jest ostatecznie potwierdzana!!!